Dnes je 17.02.2018 Dnes má svátek Miloslava Počet přístupů dnes: 34  
  Aktuální čas: 20:46 hod. Zítra má svátek Gizela Počet přístupů celkem: 586522  
 
Historie
Památky
Správa města
Počet obyvatel
Doprava a spoje
Ostatní
 
Městský úřad
Historie města
Mapa města
Kultura
Sport
Interaktivní prohlídka
Letecké snímky
Firmy regionu
Diskuzní anketa
Inzerce
Večerky
 
 
 
 
 
 
PAMÁTKY MĚSTA VALAŠSKÉHO MEZIŘÍČÍ 
 

Zámek Žerotínů

S jeho stavbou začal Jan z Pernštejna v roce 1538. Původně byl renesanční, ale v polovině 18. století byl barokně upraven, rozšířen o křídla a o patro zvýšen. Do roku 1815 v něm sídlili Žerotínové, do roku 1854 patřil Kinským a ti ho prodali rakouskému státu. Dnes v něm sídlí Kulturní zařízení. 
 

Zámek Kinských

Původně barokní správní budova z roku 1730 byla v roce 1854 přestavěna na empírový zámek. Od roku 1949 v něm sídlí muzeum s expozicemi historie města, valašskomeziříčského skla, gobelínů a dřevařské školy. K zámku přiléhá rozsáhlý park s hodnotnými dřevinami, založený na rozhraní 18. a 19. stol., rozloha 6,297 ha.
 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Byl postaven na místě kostelíka ze 13. století. Původně byl gotický, ale v roce 1851 k němu byla přistavěna renesanční věž s krásným portálem, v roce 1680 byla přistavěna barokní kaple a v polovině 18. století byla barokně upravena loď. Součástí jeho interiéru jsou pěkné pozdně barokní sochy. 
 

Kostel svaté Trojice

Pochází z konce 16. století. Původně byl renesančním hřbitovním kostelem, ale v 18. století k němu byla přistavěna dřevěná loď s ochozem v lidovém stylu. Dnes je v něm lapidárium renesančních a barokních soch. 
 

Kostel svatého Jakuba většího

Pochází asi z 16. století. Má gotický žlábkovaný portál a na strmé střeše je věžička s umíráčkem. Součástí jeho interiéru je barokní obraz světce a lidová dřevořezba svatého Jiří. 
 

Evangelický kostel

Tato stavba byla postavena podle návrhu záhřebského architekta Leoše Kaldy v roce 1908. 
 

Meziříčská radnice

Tato renesanční budova z počátku 17. století byla městem zakoupena v roce 1677 a přestavěna v roce 1865. Má rokokovou štukovou fasádu se znakem města a kamenný portál. 
 
Krásenská radnice
Pochází z roku 1580. Původně byla renesanční, ale v letech 1765-6 byla barokně upravena. Jako radnice sloužila do spojení měst v roce 1923. Dnes je zde městská knihovna, jejíž interiér navrhl architekt Miler. 
 

Dům u apoštolů

Nejhodnotnější zachovaný měšťanský dům s figurální výzdobou fasády pochází asi z roku 1598. 
 
Ústav pro neslyšící děti

Je secesní stavbou postavenou v roce 1910 podle návrhu architekta A. Papeže. Ve druhém poschodí je pěkná kaple.

 
Gymnázium

Bylo postaveno v roce 1875 v neorenesančním slohu podle návrhu architekta Grušky. U budovy stojí busta Františka Palackého od sochaře Ambrože Špetíka.

 
Hvězdárna

Byla postavena v roce 1948 podle návrhu architekta Plesníka. V interiéru jsou práce sochaře Špetíka a malířky Bognerové. V sousedství stojí stará Balnerova hvězdárna - technická památka.

 

Památník v parku Abácie

V roce 1899 byl odhalen obelisk na paměť vojákům raněným v bitvě u Slavkova, kteří zemřeli ve valašskomeziříčském lazaretě. 
 

Památník na Helštýně

V roce 1948 byl vybudován na paměť obětem II. světové války podle návrhu architektu Josefa Místeckého a Jaroslava Hlaváče. Je odtud krásná vyhlídka na město a jeho okolí. 
 
 
 

Copyright 1999-2018   vipcz.cz - your webhosting